• Tutoring Schedule

    All Ellison High School teachers have tutoring every Wednesday begining after school at 4:15.  No other afterschool activities (inculding band, athletics, club meetings, etc) are held at this time so every student has an opportunity to attend Wednesday tutorings.  Additional times are indicated below.

  • Teacher Content Room Wednesday Other Day Note
    Austin Sci 206 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Barela Fren 124 W 4:15-4:45 W 4:15-4:40  
    Barrick Choir 156 W 4:15-4:45 T 4:15-4:50  
    Barrow ELA 147 W 4:15-5:00 M,T 8:00-8:40 T 4:15-5:00
    Bess Sci 202 W 4:15-4:45 M,Th 8:00-8:30  
    Breaux ROTC 174 W 4:15-4:45 M,T 8:00-8:30 M,T,Th 4:14-4:45
    Burnette Math 254 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:45  
    Caddell Art 219 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:40  
    Campagna SS 307 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45 also by appointment
    Cherizard SS 302 W 4:15-4:45 T,Th 4:15-4:50  
    Christ SS 211 W 4:15-4:45 M 8:15-8:40  
    Clark Thea 311 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:40  
    Coffey ELA 137 W 4:15-4:45 T,Th 8:15-8:45  
    Collins SS 225 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Cox ELA 154 W 4:15-4:45 T,Th 4:15-4:45  
    Cox ELA 1&2 132 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Dugger Thea 179 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:40  
    Dunnells Math 235 W 4:15-4:45 M-Th 4:15-5:00  
    Easley CJ 245 W 4:15-4:45 M,W-F 8:15-8:45 M 4:15-4:45 Robotics only
    Empey ELA 1 134 W 4:15-4:45 T,Th 4:15-4:45  
    Espada ELA 2&3 140 W 4:15-4:45 W,Th 8:15-8:40                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  
    Esterby Art 215 W 4:15-4:45 T 8:15-8:40  
    Falkner Sci 104 W 4:15-4:45 T,Th 8:15-8:40  
    Falzone Math 257 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Fazzio Math 252 W 4:15-4:45 W 4:15-4:45 T 8:15-8:40
    Field Lead 324 W 4:15-4:45 WTh 8:15-8:40 Th 4:20-4:45
    Figueroa Span 117 W 4:15-4:45 F 8:15-8:40  
    Gallegos Span 115 W 4:15-4:45 W 8:15-8:40 W 4:15-4:45
    Ganem Math 232 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Garcia ELA 152 W 4:15-4:45 T,W&Th 7:30-8:30  
    Gilliam ELA 1 132 W 4:15-4:45 M,T&Th 4:15-4:45 M,T,W,Th,F 8:15-8:40
    Gipson Sci 105 W 4:15-4:45 T 8:00-8:40  
    Gonzalez Span 127 W 4:15-4:45 T 4:15-4:40  
    Gracie Span 111 W 4:15-4:45 W 8:15-8:45  
    Gray Sci 100 W 4:15-4:45 T 8:15-8:45  
    Groves ELA 1&4 255 W 4:15-4:45 T 8:15-8:40 and 4:15-4:45  
    Harris Math 239 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Hawkins Dance 253 W 4:15-4:45 T 8:15-8:40  
    Hernandez-Casillas Ag 176 W 4:15-4:45 M 4:15-4:545  
    Hill Math 230 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Hill Sci 203 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Howdeshell Sci 101 W 4:15-4:45 Th 4:15-4:45  
    Ingram Sci 106 W 4:15-4:45 by appointment  
    Irwin Med 207 W 4:15-4:45 T,Th 8:15-8:45  
    Jensen Math 242 W 4:15-4:45 Th 4:15-5:00  
    Johnson D ELA 237 W 4:15-4:45 T 8:15-8:45  
    Johnson L ELA 1 150 W 4:15-4:45 T 4:15-4:50  
    Johnson S ELA 2&3 223 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Key Sci 208 W 4:15-4:45 W 8:15-8:40 by appointment
    Kokojan Math 232 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Kraft SS 300 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:40  
    Lerma ELA 4 142 W 4:15-4:45 M,T,Th,F 4:15-4:45  
    Lewis Math 244 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:45  
    Lockett SS 303 W 4:15-4:45 M, T 4:15-4:45  
    Lyall SS 305 W 4:15-4:45 T4:15-4:45  
    Lyles Math 256 W 4:15-4:45 Th 4:15-4:45 mornings by appointment
    Marler Math 247 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:40 and 4:15-4:45  
    Marshall ELA 4 309 W 4:15-4:45 M,T,Th,F 8:10-8:40  
    Martin FCS 231 W 4:15-4:45 T 8:15-8:45  
    McNiesh Art 217 W 4:15-4:45 M,T,W,TH,F 8:15-8:45  
    Merlo ROTC 178 W 4:15-4:45 M,Th,F 8:00-8:30 M,T,Th 4:14-4:45
    Merrell ELA 144 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Mitchell FCS 226 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:40  
    Morris Sci 204 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Murphy ELA 1 130 W 4:15-4:45 T,W,Th,F 8:15-8:40 M,T 4:15-4:45
    Newton Art 220 W 4:15-4:45 T 8:15-8:45  
    Offord Math 259 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Oliver ELA 3&4 143 W 4:15-4:45 TTh 4:15-4:45  
    Opperman Health 313 W 4:15-4:45 M 8:25-8:40  
    Parker Math 249 W 4:15-4:45 T,W,Th 8:15-8:40  
    Pasquale Math 237 W 4:15-4:45 M-F 8:15-8:40 M-Th 4:15-4:45
    Patterson ELA 135 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Pena-Bui CJ 243 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Poe FCS 224 W 4:15-4:45 M-Th 8:15-8:40 also by appointment
    Poe SS 308 W 4:15-4:45 M,T,Th,F 8:15-8:40 M,T,Th 4:20-4:45
    Ramirez Span 120 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Reardon SS 322 W 4:15-4:45 Th 4:15-4:45  
    Reidell Ger 110 W 4:15-4:45 T, Th 4:15-4:45  
    Ringland ELA 223 W 4:15-4:45 T,W&Th 7:30-8:30 M,Th&F 4:20-5:20
    Roberts Sci 107 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Rollins Band 160 W 4:15-4:45 M,T,Th,F 4:15-4:50  
    San Miguel Sci 201 W 4:15-4:45 T,Th 8:15-8:40  
    Santini-Diaz Sci 209 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Scheafnocker ELA 4 139 W 4:15-4:45 T,Th 4:25-5:00  
    Sibole Sci 106 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:40  
    Smith Band 160 W 4:15-4:45 M,T,Th,F 8:00-8:40 M,T,W,Th,F 4:20-5:00 after marching season
    Smith Math 257 W 4:15-4:45 T 8:15-8:40 also by appointment
    Snider SS 304 W 4:15-4:45 M,Th,F 8:00-8:40  
    Southerland Compu 125 W 4:15-4:45 M,T 4:15-4:45  
    Stanley SS 312 W 4:15-4:45 T, Th 8:10-8:40  
    Steed Math 240 W 4:15-4:45 M,W 4:15-4:45 also by appointment
    Strovers SS 301 W 4:15-4:45 W 8:15-8:40 T 8:15-8:45 and 4:20-4:45
    Summers Sci 102 W 4:15-4:45 Th 8:15-8:40  

    Thompson

    SS 305 W 4:15-4:45 Th 4:15-4:45  

    Torres

    CTE 210 W 4:15-4:45 T 8:15-8:40  
    Triggs Choir 156 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    Tucker ELA 155 W 4:15-5:00 M 4:15-4:45 also by appointment
    Turner-Grubb SS 170 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Van Riper Math 233 W 4:15-4:45 M-F 8:15-8:40   
    Vargas ELA 151 W 4:15-4:45 T,Th 8:15-8:45  
    Vazquez Math 109 W 4:15-4:45 W 8:15-8:40  
    Vazquez Sci 109 W 4:15-4:45 W 8:15-8:40  
    Walker SS 112 W 4:15-4:45 M 4:15-4:45  
    Wells CTE 122 W 4:15-4:45 T 4:15-4:45  
    White SS 323 W 4:15-5:00 M,T,Th 4:15-5:00 F 8:15-8:40
    Wilbert Sci 103 W 4:15-4:45 Th 4:15-4:45  
    Williams Busi 126 W 4:15-4:45 T,Th 8:15-8:45 M,F by appointment
    Wilson Span 113 W 4:15-4:45 T 8:15-8:40 T 4:15-4:40
    Wood ROTC 177 W 4:15-4:45 M,Th,F 8:00-8:30 M,T,Th 4:14-4:45
    Young Band 160 W 4:15-4:45 M,T,W 8:10-8:40  
    Zehr Dance 253 W 4:15-4:45 T 8:15-8:40